Webrazzi Startup’13 Etkinlik Notlarım

Startup13

22 Mayıs 2013 Tarihinde İstanbul Point Hotel Barbaros’da gerçekleşen Webrazzi Startup’13 etkinliğindeydim. Webrazzi bir ilki gerçekleştirerek ücretli olan bu etkinliğine 200 kişilik fazladan öğrenci kontenjanı açarak benim gibi 200 öğrenciye ücretsiz katılma olanağı sağladı.Bu gelişmeyi görür görmez hemen başvurumu yaptım ve etkinliğe katıldım.Öncelikle böyle bir olanak sağladıkları için önce Arda Kutsal olmak üzere Webrazzi ailesine teşekkür ederim.Oldukça keyifli ve networking açısından oldukça faydalı bir etkinlik oldu.

Startup13 ün ilk konuşmacısı olan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen konuşmasında kendi girişimcilik hayatını hatalarıyla ve başarılarıyla beraber içtenlikle anlattı. Artık her yıl üniversitelerden 4.500 bilgisayar mühendisinin mezun olduğuna değinen Tamer Özmen , ülkemizde çok ciddi kalifiye ve kaliteli yazılımcı eksikliğinin olduğunu söyledi.Özellikle Windows 8 platformuna uygulama yazacak yazılımcı bulmakta zorlandıklarını söyledi.

Arda Kutsal – Burak Özkırdeniz

Ayrıca Microsoft olarak başlattıkları Açık Akademi’de yaptıkları eğitimlerden ve kazanımlardan bahseden Tamer Özmen, şu ana kadar Açık Akademide 108 bin kayıtlı kullanıcının olduğunu ve bugüne kadar 2500 mezun verildiğini , bunun yanında yaklaşık 800 yeni uygulama yazıldığını söyledi.

Tamer Özmen ile keyifli sohbetten sonraki diğer konuşmacı ise Galata İş Melekleri Başkanı ve Mynet’in kurucusu Emre Kurttepeli oldu.

Kendi girişimcilik ve yatırımcı hayatını anlatan Emre Kurttepeli, Galata İş Meleklerinin Sinaps.com ve joyfoodz.com ‘a yapılan yatırımlardan bahsetti. İyi girişimcilerin ortak özelliğinin, bir şeyleri değiştirme istekleri olduğuna değinen Emre Kurttepeli, fiziksel dünyadan bağımsız projelerin çok daha önemli ve başarılı olduğuna inandığını söyledi.

Üçüncü olarak söyleşi 50 Milyon dolarlık fon ile kurulan Revo Capital Yönetici Ortağı Cenk Bayrakdar ve Revo Capital Kurucu Ortağı Özcan Tahincioğlu ile devam etti.Cenk Bayrakdar ve Özcan Tahincioğlu 50 milyon dolarlık yatırımın 3 yıl içerisinde tamamlayacağını ve Türkiye’deki 250 bin dolar ile 4 milyon dolar arasındaki yatırım boşluğunu dolduracağının haberini verdi.Özellikle game studiolara yatırım yapmak istediklerinin de altını çizdiler.

Startup13 Pronet kurucu ortağı Alp Saul, Earlybird VC ortaklarından Cem Sertoğlu ve Evren Üçok söyleşileriyle devam etti.Pronet’in başlangıcından bahseden Alp Saul yurtdışı yatırımlarından ve deneyimlerinden bahsetti. İstanbul’da da ofisi bulunan Earlybird VC’nin 700 milyon dolarlık bir fonunun bulunduğu ve 50 ile 100 milyon dolar arasındaki kısmını Türkiye’ye ayıracaklarının haberini verdiler.

Burak Özkırdeniz – Sami Eyidilli

Startup13’ün bir diğer dikkat çeken söyleşisi ise yakın zamanda TelecityGroup tarafından 25 Milyon Pounda satın alınan SadeceHosting’in kurucusu ve CEO su Selçuk Saraç ile gerçekleşti.SadeceHosting’in satın alınması ile ilgili merak edilenleri cevaplayan Selçuk Saraç, satın almanın sadece 62 günde tamamlandığını söyledi.SadeceHosting’in %100 hissesini sattığını fakat CEO olarak devam edeceğinin haberini veren Selçuk Saraç, SadeceHosting’in daha büyük işlere imza atacağından emin olduğunu ve bunun kendisini motive ettiğini söyledi.

Yemek arasından sonra Startup13 Demorazzi bölümü ile devam etti.Bu bölümde Sopsy, Selldigi, MobiKasaba, Prisync, PlateIM, Markadaş sunumlarını yaptılar.

PayU Türkiye, Ülke Müdürü Yunus Emre Güzer Türkiye E-ticaret Girişimcilik Haritası başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi.Oldukça yararlı bir sunum olduğunu düşünüyorum bununla ilgili aldığım notları da sizlerle paylaşmak istiyorum.

E-ticaret girişimcilerinin yüzde 91’i erkek, yüzde 9’u ise kadın.

E-ticaret girişimlerinin yüzde 68’i 1 ile 5 kişilik arasındaki ekiplerle çalışıyor.

E-ticaret girişimleri, en çok bütçelerini arama motoru reklamcılığına ayırıyorlar.

EBRD, Türkiye Yatırımlarından Sorumlu Yönetici Yavuz Kaynar , fonlarının 40-50 milyon Euro’luk bir kısmının risk sermayesi olarak harcanacağını bildirdi.Ayrıca EBRD nin Evim.net yatırımını doğruladı.

212 VC’den Ali Karabey ve Numan Numan , 30 milyon dolarlık fonlarını çok dikkatli kullandıklarını , girişimlerde ekip , ürün , pazar olmak üzere 3 noktaya dikkat ettiklerini söylediler. Ayrıca Ali Karabey akıllı , çalışkan , nefesi yeten girişimcinin Türkiye’de çok para kazanabileceğinin altını çizdi.

En son söyleşi ise Aslanoba Gıda CEO’su Hasan Aslanoba ile gerçekleşti.Şu ana kadar toplam 20 projeyle yatırım anlaşmasını tamamlamak üzere olduğunu ifade eden Hasan Aslanoba, bu projelerden 8′inin yatırımının tamamlandığını açıkladı.İncelediği yüzlerce projenin %10 u ile yüzyüze görüştüğünü ve genellikle yüzyüze görüşmelerin yatırımla sonuçlandığını söyledi.

Benim etkinlik ile ilgili notlarım bu kadar.Aşağıda kendi çektiğim fotoğrafları da paylaşıyor olacağım. İyi haftasonları dilerim.

Etkinlikte çektiğim resimlere göz atabilirsiniz.

Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13
Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13
Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13
Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13Webrazzi Startup13

Webrazzi Startup13, a set on Flickr.

  1 Comment

  1. Annette Kemp   •  

    Windows 8′in bulut bilişimi her aşamada verimli bir şekilde kullandığına dikkat çeken Tamer Özmen, yeni işletim sisteminin kullanıcıların hayatını daha bütün bir hale getirdiğini söylüyor. Windows 8′in özellikle tablet ve bilgisayarı tek bir platformda toplamasının önemli bir yenilik olduğu Tamer Özmen’in söyledikleri arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir