#TEDxAlsancak 2013 Etkinliği

tedx-alsancak-2

Geçen sene ilki gerçekleştirilen #TEDxAlsancak 2012 etkinliğine katılma fırsatım olmamıştı. Fakat bu yıl duyurulur duyurulmaz kayıt oldum. TEDxAlsancak 2013 Bugün İzmir Fransız Kültür Merkezinde gerçekleşti.Birbirinden değerli konuşmacıların konuşmaları ve etkinlik ardından canlı müzik eşliğinde eğlence ile sonlandı. Sürekli TED web sayfası üzerinden videolar izliyordum fakat gerçek bir etkinlikde bulunmamıştım. Böylece hayatımda ilk defa TED etkinliğine katılmış oldum. Öncelikle TEDxAlsancak kurucusu ve küratörü Umut Mustafa Göçmen’in yazısına yer vermek istiyorum.

Zaman su gibi akıp gidiyor doğrusu…

İlham dolu TEDxAlsancak yolculuğuna başlayalı 2 sene oldu. Geçtiğimiz sene İzmir’de, Ege Bölgesi’nde ve hatta Anadolu’da ilk kez bir TEDx etkinliğini gerçekleştirmenin haklı gururunu ve sevincini beraber yaşıyoruz. 2012 yılında Sosyal Medya ve Spor temasıyla düzenlenen TEDxAlsancak, 5.000.000 ‘dan fazla kişiye ulaştı; TEDxAlsancak videolarının internette toplam izlenme sayısı 130.000′i geçti…Kısacası İzmir TED’i çok sevdi!

14 Haziran Cuma günü İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde ikinci kez gerçekleştireceğimiz konferansımızın teması HAYAT OKULU…Aslında yaşadığımız bu renkli hayat, her birimizin sahip olduğu farklı tecrübelerin trajikomik bir bileşkesine denk düşüyor. Yirminci yüzyılın saygın düşünürlerinden Eric Butterworth şöyle diyor:

“Kendinizi hayatın akışına fütürsuzca bırakmaktansa, hiç olmazsa yaşarken büyümeye gayret edin.”

Peki William Wallace’nin cevabı sizce de pek manidar kalmıyor mu…

“Acaba büyüyen her insan gerçekten yaşar mı ki?”

Bizler en prestijli okulların yaldızlı diplomalarını biriktirmeye tam gaz devam ediyor ve MBA, bachelor’s, çift ana dal gibi etiketlerle etrafımıza caka satmaktan hiç yorulmuyoruz. Peki dijital fırtınanın her yanı kasıp kavurduğu bu günlerde, diploma koleksiyonculuğu yaparken acaba neleri ıskalıyoruz? Bu sorunun cevabını 14 Haziran 2013 Cuma günü TEDxAlsancak sahnesinde hep birlikte vereceğiz.

Büyük üstat Rıfat Ilgaz, 35 sene evvel fısıldamıştı kulağımıza, Mahmut Hoca aracılığıyla Hababam Sınıfı’nda…

“Okul, sadece dört yanı duvarlarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir…Okul her yerdir! Sırasında bir orman, sırasında dağ başı, öğrenimin ve bilginin var olduğu her yer okuldur. Gerçek bir okulda yaşamayı, mücadele etmeyi, en önemlisi kendinize karşı saygılı olmayı öğrenirsiniz. Bu saydıklarım eğer bir okulda yoksa, orada sadece bir taş yığını vardır.”

İlham dolu fikirler peşinizi bırakmasın!

UMUT MUSTAFA GÖÇMEN

TEDxAlsancak Founder & Curator

http://www.tedxalsancak.com/tedx-alsancak/

#TEDxAlsancak’ın bu yılki konuşmacılarına değinecek olursam : Yeşim Kunter , Çağrı Çankaya , Dilan Bozyel , Osman Can Özcanlı , Pınar Bekbölet , Best Taxi Driver İhsan Aknur , SingleLadiez , Hakan Bıçakçı , Işıl Yılmaz Sümer , Can Ataklı , Sinan Güler ve Yunus Günçe.

Konuşmalar esnasında bir kısmında notlar aldım bir kısmında sadece izleyebildim. Şimdi sizlerle alabildiğim notları paylaşacağım.

İlk konuşmacı olan Oyun Uzmanı & Futurist Yeşim Kunter idi. Oyunun bir hayat olduğunu , ilişkileri kolaylaştıran , eğitimi daha verimli hale getiren şey olduğuna değindi. Oyunun bir ilişki şekli olduğunu, oyunun empati yeteneğini geliştirdiğini belirtti. Oyunların aslında biz insanlar üzerinde antibiyotik gibi bir etkiye sahip olduğunu biz insanları bir araya getiren duygularımızı güçlendiren en önemli etken olduğuna değindi.

Yeşim Kunter

Yeşim Kunter

Gezgin Tasarımcı ünvanıyla Çağrı Çankaya da kendi hayat hikayesini anlattı. Beş parasız dünyayı dolaşan , dünyanın farklı yerlerinde çalışan bir tasarımcı olarak nelerle karşılaştığını hayatına bu serüvenin neler kattığını mizahi bir şekilde anlattı. Açıkçası dinlemekten çok keyif aldığım bir sunumdu.

Çağrı Çankaya

Çağrı Çankaya

Fotoğraf Sanatçısı Dilan Bozyel ise fotoğrafçılık dünyasına giriş ve bununla birlikte gelişen hayatını bizlerle paylaştı. Kendisi hakkında çok açıksözlü bir şekilde yaşadığı/karşılaştığı zorlukları anlattı. Kendisini hayalperest ve melankolik olarak tanımlayan Dilan Bozyel’in benim aklımda kalan en güzel mesajı ise “Kalple girilen her iş ölümsüzdür.” idi.

Dilan Bozyel

Dilan Bozyel

Girişimci olan Osman Can Özcanlı ise üniversite hayatından kendi tasarladığı ve günümüzde çok fazla kullanılan OZPACK çantalarına ulaşan hayat hikayesini anlattı. Açıkçası benim gözlemlediğim ve kendime notlar çıkardığım kısım girişimcilik kısmıyla ilgili oldu. OZPACK’i tasarladığında satış stratejisi ben bu ürünü satıyorum şeklinde olmamış. Aksine ben bu ürünü satmıyorum ama insanlar bu çantaya ihtiyacı olduğunu anlamalı ve istemeli şeklinde bir pazarlama stratejisi geliştirmiş. Şirket kurmanın tasarlamanın bir ürün tasarlamasına benzeten Osman Can Özcanlı, bir şirkette sistemleri oturtulursa kişilerin vakit ve nakit özgürlüğü kazanacağına değindi. Bunun yanında yeni bir tasarımı olan şekil değiştiren lavabo ürünününde ilk reklam lansmanını TEDxAlsancak’ta yaptı.

Osman Can Özcanlı

Osman Can Özcanlı

    Esquire Dergisi Yazarı & İş geliştirme müdürü & TV yapımcısı olan Pınar Bekbölet benim en fazla not aldığım konuşmacı oldu. Kendini Slasher olarak tanımlayan Pınar Bekbölet hayatın tercihlerimizden ibaret olduğunu belirtti. Slasher’ı ise bir insanın bir den çok kariyer yapması olarak tanımladı. Ben seri girişimciliğe de benzettim bunu. Slasher olmanın artı ve eksi yönlerini belirten Pınar Bekbölet; slasher olmanın hafiflik olduğunu , sabit bir iş çalışanının aksine her gün yeni işler yapacak olmanın insanı dinç tuttuğunu , yenilenmiş hissi verdiğini söyledi. Hayat ile tavsiyeleri ise şöyle oldu:

  • İşinize aşık olun.
  • İş verenlerinize dürüst olun güven sağlayın.
  • Kendinize deneme süreci verin.
Pınar Bekbölet

Pınar Bekbölet

TEDxAlsancak’ın en kahkaha dolu sunumunu ise şüphesiz Best Taxi Driver İhsan Aknur yaptı. 30 yıllık taksicilik hayatını şen şakrak kişiliğiyle anlatan İhsan Aknur, kitap okumanın , dil bilmenin , insanlarla ilişkilerin önemini bizlere kendi deneyimleriyle aktardı.

İhsan Aknur

İhsan Aknur

İhsan Aknur ile fotoğraf çekilmeyi tabi ki kaçırmadım.

İhsan Aknur

İhsan Aknur – Burak Özkırdeniz – Özcan Sakallı

3.Oturumun ilk konuşmacıları ise SingleLadiez grubu oldu.Son dönemde İstanbul’da başlayıp tüm Türkiye’yi saran Gezi Parkı eylemleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirdiler.

12 Dev Adam ile gümüş madalya kazanarak tarihe adını yazdıran Sinan Güler de bugün TEDxAlsancak’taydı. Sporun içinde olan bir aileden gelen Sinan Güler çocukluğundan 12 Dev Adam’daki başarılarına uzanan hayatını anlattı.

Sinan Güler

Sinan Güler

Son TED konuşmacısı ise Sinema Dizi Oyuncusu,Sunucu,DJ ve Komedyen Yunus Günçe idi.Çok keyif aldığım bir sunum gerçekleştirdi.Konuşmasını gezi parkı temelinde sürdüren Yunus Günçe , gezi parkı ile ortaya çıkan bu direnişe yabancı olmadığını zaten kendi sektörü içerisinde çok uzun zamandır bu direnişi verdiğini belirtti. Ayrıca kendini butik ünlü , az tanınmış ünlü olarak tanımlayan Yunus Günçe kariyer konusunun çok kafaya takılmaması gerektiğini söyledi.

Yunus Günçe

Benim TEDxAlsancak 2013 ile ilgili notlarım ve gözlemlerim bu kadar. Bu etkinlikte emeği geçen herkese kendi adıma çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir