Sosyal Garaj Kampüste İzmir’deydi

Uzun haftalara yayılan vize ve final haftaları sebebiyle bloguma yazı yazmayı aksattım farkındayım. Fakat yazmayı bırakmadım. Her ne kadar blogumda yayınlayamasamda evernoteda bir çok yazı taslaklarım duruyor. Bunlardan biri de İzmir’e gelmesini dört gözle beklediğim ve çok keyif aldığım Sosyal Garaj Kampüste etkinliğinde aldığım notlar.

Kültür A.Ş.‘nin desteğiyle hazırlanan ve Özgür Bayraktar‘ın hazırlayıp sunduğu Sosyal Garaj Kampüste, 27 Mayıs 2014 Salı günü İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndeydi. Final haftasında olması beni yıldırmadı ve etkinliğe gittim. Bu vesileyle de Özgür Bayraktar ile yüzyüze tanışma fırsatı yakaladım.

Kendisini, yazılarından ve konuk olduğu teknoloji içerikli programlardan takip ediyordum ve çok samimi buluyordum. Tanıştıktan sonra da fikrim değişmedi tabii. Kendisini örnek almaya devam edeceğim kesin.

Etkinliğe dönecek olursam. Başarılı bir girişim çıkartmanın 6 yolunu öğrencilere aktarma amacıyla yapılan Sosyal Garaj Kampüste etkinliğinden çok güzel notlar çıkardım. Özgür Bayraktar’ın anlattıklarına kendi yorumlarımıda katarak sizlere aktaracağım.

İşte başarılı bir girişim çıkartmanın 6 yolu

1-Ekip kurmak çok önemli.

Türk milleti olarak çok duygusalız. Gerçek hayatta çok yakın ilişkide olduğumuz kişilerle çok iyi ortaklık ilişkisi kuramayabiliriz. Bu çok önemli bir sorun. Bir girişimde ekip kurarken duygusallığımızı mantığımızın önüne geçirmemeliyiz. Çünkü ekip bir işin en önemli parçası.

2-Rakiplerinizi iyi takip edin ve yenilikci olun !

Bir girişimde yaptığınız iş kadar rakiplerinizin ne yaptığı da çok önemlidir. Sizi bir adım öne geçirecek olan şey rakiplerinizden farklı yaptığınız yenilikler.

3-Ürününüzü elinizden geldigi kadar sade ve basit yapmaya çalışın.

Herkes basit olmanın çok basit olduğunu düşünüyor. Fakat bu düşünüldüğünden çok daha zordur. Bu konuda verilebilecek en iyi örnek ise Apple. Yaptığı ürünlerdeki basitlik, sadelik ve bunun üzerine kattıkları tasarım müşteriyi cezbediyor.

4-Iyi dinleyiciler iyi dersler çıkartır. Kullanıcı odaklı olun.

Girişimciler kullanıcı ve müşteri odaklı olmalılar. Müşterinizi dinleyin , karşılaştıkları sorunlardan kendinize ders çıkartın. Yani müşterinizin ne istediğini bilmeniz gerekiyor.

En mutsuz müşteriler sizin en büyük ögrenme kaynağınızdır.

Bill Gates

5-Hızlı karar verin fırsatçı olun.

“Aa!  Bu benim aklıma gelmişti bak yapmışlar.” dememek için hızlı karar verin. Fırsatları görün ve hızlı aksiyon alın.

Bitirilmiş bir iş , harika bir işten daha iyidir.

Sheryl Sandberg

6-Tabii ki hırslı olun. Asla vazgeçmeyin.

Belki de en önemli kısım burası. Girişimcilik serüveninde vazgeçmemek, tuttuğunu koparırcasına hırslı olmak sizi başarıya götürecek olan şeydir.

Sosyal Garaj Kampüste İzmir’in Webrazzi‘de yayınlanan yazısı ve videosu için : http://bit.ly/1lXTqWj

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir