meristemEGE Girişimcilik Sertifika Programı

Geçen hafta pazartesi günü(19 Ocak 2015) meristemEGE Girişimcilik Sertifika Programı final sunumları yapıldı. Final sunumları meristemEGE 2. ve 3. eğitim grupları ile birlikte yapıldı.

Girişimcilik girişimcilik diye bir kavram dönüp dolaşıyor etrafımızda. Eminim bir kez de olsa duymuşsunuzdur. Peki nedir bu girişimcilik? Wikipedia tanımına bakacak olursak şöyle :

“Girişimcilik, iktisadi mal veya hizmet üretimi için üretim faktörlerinin bir araya getirilerek, ekonomik fırsatların yeni değerlere dönüştürüldüğü organizasyonun oluşturulmasıdır. Gerekli zaman ve çabanın ortaya koyulmasıyla finansal, psikolojik ve sosyal riskler alınarak parasal kazanç ve kişisel tatminin elde edilen farklı eylemler ortaya koyulmasıdır.”

Aslına bakılırsa en temel tanımı bir problemi çözen kâr amacı güden bir organizasyon kurmak.

Peki neden bu kadar popüler ? veya neden bu kadar önemli ?

Bu soruların cevabı da çok basit. Gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerde en önemli sorunlardan biri işsizliktir. Bu tip ülkelerde istihdam sorunu sürekli artmaktadır. Bunu önlemenin en iyi yolu ise girişimci sayısını arttırmaktır. Ne kadar girişimci ve girişim ortaya çıkarsa o kadar istihdam alanı yaratılmış olur. Kısacası ekonomik kalkınmanın temelinde girişimcilik yatıyor.

meristemege

Girişimcilik düşüncesinin eğitim sistemine entegrasyonunu sağlamak ve girişimci bireyler çıkarmak amacıyla Ege Üniversitesi’nde uygulanan meristemEGE Girişimcilik Sertifika Programı benim de katılım gösterdiğim 3. dönem mezunlarını verdi.

142 saatlik uygulamalı dersleri içeren bu eğitim oldukça yoğun ve bir o kadar da keyifli geçti. Yalan söylemeyeyim sıkıldığım kısımlar da oldu tabi. 🙂 Fakat genel olarak baktığımda kattığı şeyler gerçekten çok fazla. Eğitimin içerdiği iş geliştirme, fikir kuluçkası, pazarlama, finans gibi kısımlar benim için çok faydalı oldu. Özellikle Yalın Girişim Atölyesi’nden Burak Yaman‘ın yaptığı sunum ve adını yazamayacağım bir çok şehir dışından gelen katılımcının eğitimleri çok keyifliydi. Eğitimin başından sonuna kadar hem bazı eğitimlerimize katkı sağlayan hem de eğitim koordinatörlüğünü yapan Semih Erden‘e teşekkür etmek istiyorum.

Eğitimin bence en önemli katkısı iletişim ağı (networking) sağlamasıydı. Aynı üniversite çatısı altında olsak da girişimciliğe ilgi duyan kişilerle bir araya gelmek çok kolay olmuyor. Bu eğitim sayesinde hem eksiklerimi kapatmaya çalıştım hem de farklı düşüncelerle karşılaştım.

142 saatlik uygulamalı eğitimin sonunda, eğitim içerisinde oluşturulan ve bir nevi birbirleriyle yarışan ekipler final sunumlarını yaptılar. Üniversite rektörü ve dekanları da dinledikleri projeleri ve iş fikirlerini bir çok kriterde değerlendirdiler ve birincileri belirlediler. Benim de içinde bulunduğum iZci Bisiklet Güvenlik Sistemi ekibi ( Berk Leblebici, Duran Güler, Ercenk Uluçam, Tuğba Kapsız, Ece Ak) birinci seçildi. Ardından madalyalarımızı ve sertifikalarımızı rektör hocamızdan aldık.

 

 

İyisiyle kötüsüyle güzel bir eğitim geçirdik. Ben kendi adıma ekip arkadaşlarıma ve eğitimde emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir