Matthew Childs: Kaya tırmanışından çıkarttığım 9 hayat dersi

Herkese merhaba, Övgü Süzen ve Özgür Alaz‘ın beraber başlattıkları Tedle21Gün projesini başından beri takip ediyorum aslında katılmayı da çok istiyordum fakat okulum sebebiyle bir türlü izlediğim videolara blog yazma planımı hayata geçiremedim. Artık tak etmiş olmalı ki Burak yaz artık dedim ve hemen TED‘e girip bir video izledim.

Kaya tırmanışı ustalarından Matthew Childs 35 yıllık kaya tırmanışı deneyimleri sonucu kendine 9 hayat dersi çıkarmış.(Düşünüyorum da ne zaman bir konuşmacı bir ustayı izlesem yaptığı her ne olursa olsun yaptığı işi hayatına ne anlam kattığını sorgulamış oluyor.İşin sırrı bu belkide.) Kaya tırmanışı gerçekten oldukça emek , azim ve disiplin isteyen bir spor. Yapılan hatalar sonucu ciddi kazalara neden olabilecek bir spor. Konuşmacımız kaya tırmanışından kendine şu dersleri çıkarmış ve ben bu maddeleri kendime göre yorumladım.
Birincisi “Sakın bırakma”.Bu madde sadece bu spor için değil gerçekten hayat için bir anahtar bence.Hedeflerin ulaşılmak istenen şeylerin peşinin bırakılmaması gerekiyor.
İkincisi “Tereddüt kötüdür”.Bu maddeden benim anladığım hayata dair bazı şeylerde gözü karartmak gerektiği.
Üçüncüsü “Bir planınız olsun”. Hayata dair hedeflerimiz amaçlarımız olmalı.
Dördüncüsü “Ziveye ulaşmak için ilerisini planla”.Sadece hedef yetmez o hedefe ulaştıktan sonrada yapacaklarımız olmalı.
Beşincisi “Nasıl dinleneceğinizi bilin.”.Kendimizi hayatın zorlu yollarında motive etmemiz, gücümüzü toparlamamız için yöntemler belirlememiz gerekir.
Altıncısı “Korku berbattır”.Korku hayattaki hedeflere ulaşmamızı engelleyebilir.
Yedincisi “Terslikler iyidir.”.Bazen hayatta bazı şeyler ters gidebilir yine de hedeften sapmadan devam etmeli insan.
Sekizincisi “Güç her zaman başarı değildir.”. Güç önemli olabilir ama her zaman başarıyı getirmez.Başarı için bir kaç şeyin bir arada olması gerekir.
Dokuzuncusu “Düşeceğin kesinleştiğinde nasıl düşeceğini belirlemek.”.İnsan bir kaya tırmanışçısı gibi düşeceğini gördüğünde en az hasar alacağı şekilde düşmeyi de bilmeli.

Benim bu kısacık video hakkındaki yorumlarım bu şekilde.Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir