Linux’da Google Chrome Oturum Açma

Chrome Login Page

Chrome Oturum Açma Ekranı

Bu yazımda Google Chrome kullanıcılarının Linux işletim sistemine geçtiklerinde karşılaşabilecekleri bir probleme değineceğim.

Benim gibi google hesabı üzerinden çoğu işini yürüten biriyseniz google chrome’u da hesabınız ile senkronize edip kullanıyorsunuzdur. Açıkçası google chrome benim olmazsa olmazım. Yer imlerim , bazı kayıtlı şifrelerim google chrome senkronizasyonumda saklanıyor. İş böyle olunca da geçtiğim her işletim sisteminde , her mobil cihazda google chrome kullanıyorum.

Linux sistemine geçiş yaptığımda bu konuda bir problemle karşılaştım. Google Chrome programını yükleyip programı açtığımda yukarıda resmini koyduğum klasik oturum açma ekranıyla karşılaştım. Her şey normal fakat e-mail adresimi ve şifremi giriyorum. Oturum açılmıyor. Sürekli oturum açma ekranı geliyor. Bu konuyu araştırdım. Ubuntu kullanıcılarının destek forumlarında bu hatayla karşılaşanların yazılarını okudum. Çözüm gayet basit.

Google Chrome’u tamamen kapatıyoruz. Daha sonra linux işletim sisteminde terminali açıyoruz ve aşağıdaki yazıyı yazıyoruz.

LC_ALL=C google-chrome

Yukarıdaki kodu terminale girdiğimizde Google Chrome uygulaması açılacak. Açılan uygulamada oturumumuzu açıyoruz. Bu şekilde giriş yaptığımızda (herhangi bir yerde yanlışlık yapmadıysanız) oturum sorunsuz açılacaktır.

Bu işlemi bir kez yaptıktan sonra oturum açılmış oluyor. Bundan sonra terminalden bu kodu yazarak değil normal chrome ikonuna tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir