Knight Online İnceleme

Bu yazımızda Knight Online adlı yılların online oyununu ele alıyoruz. Çoğunuzun bildiği gibi yıllardır akıllara kazınmış ve 7’den 70’e herkesin severek oynadığı Knight Online World artık tamamen kalıplaşmış oyuncu kitlesi ve bağımlılarına bağlı kalmış bulunmakta. Çünkü bundan 5 – 6 sene önce ben okulu ekip hatta kız arkadaşımla buluşmak yerine internet kafeye gidip bu oyunu oynardım arkadaşlarımla şimdi ise birkaç grup dışında herkes akşam kafa dağıtmak için oynar oldu bu oyunu.

knightonline2

İlk açıldığı yıllarda serverların sayısı azdı fakat oyuncu kitlesi maximuma ulaşmıştı bu yüzden her serverdan 3 tane vardı ve genel olarak premium a sahip olanlar 1. serverda gerisi ise 2 ve 3. serverlardaydı. Şimdi ise yaklaşık 18 – 19 server olmasına rağmen 15 tanesi ( yanlış hatırlamıyorsam) tek server yani herkes bir yerde. Şunu da hatırlatmak gerekir ki eskiden en fazla ulaşabileceğiniz seviye – buna oyunda herkes level der. – 80 ‘di fakat birkaç yıl öncesi bu seviyeyi 83 ‘e çıkarttılar ve oyuna biraz daha hareket gelmiş oldu. Ne yaparlarsa yapsınlar Knight Online ‘dan oyuncu kaybını önleyemediler. En güzel örnek; eskiden serverlarda Türk bulmak çok zordu böylece İngilizce öğrenirdik fakat şimdi toplasak 200 kişiyi geçmez tüm serverlardaki yabancı sayısı … Oyuncu kaybının nedeni oyun içi düzenin sağlanamaması ve oyun dışı item ve karakter satışının yapılmasıdır. Geçen sene NTTGAME ‘e geçen Knight Online World oyuncularının beklediği gibi bir performans sergileyemedi ve “gelen gideni aratırmış” sözünü kanıtlamış oldu.

Knight Online World ‘ün tarihinden kısaca bahsettik , şimdi de özelliklere geçelim ve oyun içi bazı konulara değinelim…

Bu oyunu hiç oynamayanlar için birkaç hatırlatma yapalım , oyunda 2 ırk var Karus ve Human olmak üzere , bu iki ırk birbirine düşman. Her ırkta 4 farklı karakter seçebiliyorsunuz , Warrior , Rogue , Mage ve Priest.

knightonline1

Warrior karakteri genel görünüşüyle korkutucudur ve oyunda gerçekten korkulması gerekir çünkü en kuvvetli ve dayanıklı karakter warrior’dur. Fakat tek dezavantajı yavaş olması ve fazla yeteneğinin bulunmamasıdır ve genel olarak tek skille oynanır bu yüzden bazıları için can sıkıcı olabiliyor ancak sağlam bir warrior karakteriniz varsa oyundan çok zevk alırsınız. Rogue karakteri ise oyundaki en hızlı ve çevik karakterdir. Diğer karakterlerde olmayan bazı özellikleri vardır , hızlı koşma ve görünmezlik gibi ve oyundaki en büyük damageyi Rogue karakterleri vururlar. Yaklaşık 5 – 10 tane skilleri vardır ve hepsini kullanmak zorundasınızdır. Ben hızlı oynarım vurup kaçarım diyorsanız Rogue karakteri tam size göre. Gelelim Mage karakterlerine , bunlar oyunun neşesidir bana göre , tek başlarına pek fazla etkileri yoktur ancak 5 – 6 mage gördüyseniz yavaşça ordan kaçmanızı tavsiye ederim çünkü alan atma özelliğiyle birçok oyuncuya aynı anda vurabilirler ve skilleri oyundaki tüm karakterlerden uzağa gider yani kaçmakta tam çözüm olmuyor bazen. Ancak dezavantajları biraz fazladır çünkü canları çok fazla değildir ve genelde 8 kişilik bir partyde ilk mageye dalarlar. Buda onları biraz zor durumda bırakır. Magelerin diğer karakterlerden en farklı özellikleri skillerinin farklı elementlerden olmasıdır , Flame (ateş) , Glacier (buz) ve Lightning (yıldırım) güçleri sizi yakabilir , yavaşlatabilir hatta kilitleyebilir bu yüzden tercih edilen renkli bir karakterdir. Gelelim oyunun vazgeçilmezine yani Priest karakterine, bu karakterler tamamen sizi korumak ve sıkışınca yardım etmek için yaratılmışlardır. Priest karakterlerinin canı ve defansı fazladır böylece kolay lokma olmazlar. Her partynin olmazsa olmazıdır çünkü priest olmadan bu oyun tamamen çöp ve hiç zevk almazsınız.

knightonline3Knight Online World oyunun da diğer oyunculara göre daha çok avantaja sahip olmak için premium denilen paketler satılır ve bunlar gerçek parayla alınır. Bronze , Gold ve Platinum başlıca premium çeşitleridir fakat bunların yanında exp kasmak ve seviyesini 83 yapmak isteyenler için Disk ve Exp premiumlarda satılmaktadır. Bütçenize ve oynama isteğinize göre bunlardan satın alabilirsiniz. Premiumlu olmak oyuna 7 / 24 giriş yapma imkanı ve çeşitli avantajlar sağlar. Oyun için de itemler ise +0 dan başlar legal olarak +9 ‘ a kadar gider ancak illegal olarak alınan itemler de var +10 gibi. Geçtiğimiz aylarda yönetim +10 illegal itemlerle ilgili güzel bir temizlik yaptı ancak oyun içinde hala görmeniz mümkün.

Knight Online oyunu dediğim gibi çok eski bir oyun olduğu için sistem gereksinimleri neredeyse şuan kullandığımız tüm bilgisayarlara uyuyor , zaten aşağıya göz attığınız zaman gülersiniz 🙂

Minimum Sistem Gereksinimleri :

  • CPU : Pentium 3 600Mh
  • RAM : 512MB RAM
  • Ekran Kartı : Ekran kartınızın olması bu oyun için yeterli…

knightonline4

Şimdilik bir videoya yer verelim ve yazımızı bitirelim çünkü bu bir online oyun ve anlatmak saçma gelebilir , umarım Knight Online oyunu hakkında gerekli bilgileri verebilmişimdir.

Oyunun resmi web adresi : http://www.knightonlineworld.com

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle Emre Övünç

  2Yorumlar

  1. Burak Özkırdeniz   •  

    Yazın çok güzel olmuş Emrecim. Bu oyunda oynamadığı class, oynamadığı item, olmadığı şey kalmayan bir insanın oyunu anlatması yerinde olmuş 🙂

  2. emreovunc   •  

    Yıllarca oynadım , hala da oynuyorum herkesi bilgilendirme amaçlı ve tecrubelerden yola çıkılarak yazmaya çalıştım umarım yararlı olabilmişimdir. Teşekkürler Burakcım değerli yorumun için 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir