Khan Academy Türkçe ile Bedelsiz Eğitim!

khan academy

İnternet ile birlikte eğitim sistemi , ders çalışma alışkanlıkları da doğal olarak değişti. Değişmeye de devam ediyor.  Fark etmişsinizdir internet üzerinden online dersler veriliyor. Ücretli ücretsiz bir çok kaynak mevcut. Fakat günceli ve güvenilir kaynakları bulmak çoğu zaman çok zahmetli oluyor. Kimi zaman ise aranılan şey bulunamıyor.

Benim vize ve final dönemlerimde kaynak olarak takip ettiğim bir hizmet var . Khan Academy.

Khan Academy, matematikten sanat tarihine, bilgisayar dillerinden fiziğe hemen her alanda binlerce gönüllü eğitmenlerin oluşturduğu binlerce videodan oluşuyor. En güzel tarafı ise bu hizmetin tamamen ücretsiz olması.

Khan Academy’nin hikayesi de oldukça ilginç. Khan Academy kurucusu Salman Khan, üniversite eğitimi alan kuzeni Nadia’ya Yahoo’nun Doodle hizmetiyle uzaktan matematik dersi vermesi ile başlıyor. Daha sonra bu dersleri kayıt altına alıp youtube koymaya karar veriyor ve binlerce izlenmeye ulaşıyor. 2009 yılında kendi işini bırakan Salman Khan,  akademisi üzerine yoğunlaşıyor.

Dilerseniz Salman Khan’ın bu hikayesini yaptığı TED konuşmasında kendi ağzından da dinleyebilirsiniz.

Khan Academy , bu ücretsiz hizmetini bir vakıf olarak sunmaya devam ediyor.

Bu hizmet iyi güzel hoş da ingilizce bilmeyenler ne yapacak diye söylendiğinizi duyar gibiyim. Khan Academy artık büyük ölçüde Türkçe diline çevrildi. Çevirilmeye de devam ediliyor.

Kendi adıma bu hizmetin Türkçe’ye çevrilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Khan Academy : http://www.khanacademy.org

Khan Academy Türkçe: http://www.khanacademy.org.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir