İzmir Hackerspace Açıldı

Dün İzmir’de bilişim ve teknoloji sektörü açısından güzel bir gelişme oldu. İzmir Hackerspace ilk açık toplantısı gerçekleşti.

Öncelikle merak edenleriniz için hackerspace nedir onu açıklayayım. Hackerspace; teknolojik, elektronik konularda ilgisi olan kişilerin beraber çalışabilecekleri, etkinlikler düzenleyebilecekleri, projelerini hayata geçirebilecekleri bir alan. En önemlisi ise aynı ilgi alanlarına sahip insanları bir araya toplayabilecek bir yapı.

İstanbul’da birden fazla örneğine rastladığımız bu oluşumun İzmir’de de hayata geçmiş olması, İzmir bilişimi adına çok önemli bir adım.

 

İlk toplantı genel anlamda tanışma odaklı geçti. Katılımcılar kendilerini tanıttılar. Neler yaptıklarından bahsettiler. Böyle bir ortamın ihtiyaç olduğundan hemen hemen herkes ayrı ayrı bahsetti. Bu da aslında ihtiyacı gösteren bir işaretti. İzmir Hackerspace kurucuları da bu oluşumun amaçlarından bahsettiler. İlk açılışa rağmen çok güzel bir katılım vardı. Umarım katılım bu şekilde devam eder. Çünkü bu tür yapılarda devamlılık oldukça önemli.

Bu tip açık toplantıların her salı yapılması planlanıyor. Ben İzmir’de olan , bilişimle uzaktan da olsa ilgisi olan herkesin buraya en azından bir kez uğramasını tavsiye ediyorum. Yapılacak etkinlikleri aşağıda paylaşacağım İzmir Hackerspace web sayfasından ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Ek olarak açılışa katılamayanlar için güzel bir haberim var. Webportaj olarak toplantı boyunca güzel röportajlar yaptık. Katılımcılardan ilk izlenimlerini aldık ve katılımcıların hackerspace hakkındaki düşüncelerini öğrendik.

İzmir Hackerspace hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz web sayfası : www.izmirhs.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir