Üzerinde fellow 2015'n fotoğraflarının bulunduğu kırmızı kutu.

Girişimcilik Vakfı ilk FellowUp Deneyimim

Herkese merhaba!

Bir önceki yazımda Girişimcilik Vakfı’na kabul edildiğimi büyük bir mutlulukla yazmıştım ve bu vakıfta geçirdiğim deneyimlerimi paylaşacağımı söylemiştim.

Üzerinden bir hafta geçti fakat aldığım notlarımla ve yaşadıklarımla her şey çok taze benim için. Evet konuya geliyorum.

23 Ekim Cuma günü ilk FellowUp’ımızın olacağını öğrenmiştik. Bu FellowUp’ta sadece yeni seçilen 50 kişilik fellow ekibi olacaktı.

Bir gün öncesine uçak biletimi aldım ve İstanbul’a gittim. Kurulan Whatsapp grubundan tanıştığım fellow arkadaşım Berat beni misafir etti. Buradan da kendisine tekrardan teşekkür ediyorum. 🙂

İlk FellowUp, Levent’teki StartersHub‘da gerçekleşti.

Toplantı sabah 9 da başlayacaktı. Biz de 8.50 gibi StartersHub’a gelmiştik.

FellowUp ufak atıştırmalarla, kahvaltı ve networkingle başladı. Herkes çok heyecanlıydı ve herkes birbirini tanımak için çok hevesliydi.

Kahvaltı ve networkingden sonra toplantı salonuna geçtik. Vakfın yönetim kurulu başkanı Sina Afra bizlere selam verdikten sonra sözü vakfın genel müdürü Mehru Aygül’e bıraktı. Mehru Hanım kısa bir giriş yaptı ve sırayla herkesin kendisini tanıtmasını -isim, okul ve tuttuğunuz takım olmak üzere- istedi. Bu ısınma turu tamamlandıktan sonra Mehru Hanım içi M&M’s dolu bir kaseyi gezdirdi ve istediğimiz kadar almamızı istedi. Herkes istediği kadar aldı. Sonra bunun başka bir anlamı olduğunu öğrendik.

Herkes aldığı M&M’s sayısı kadar kendisi hakkında bir şeyler anlatması gerekiyordu. Tabi fazlaca alan arkadaşlarımız da olduğundan -benim gibi- 5ten fazla alanların 5 tane anlatması sınırı konuldu. Fellowlar sırayla aldığı M&M’s sayısı kadar kendisi hakkında bir şeyler paylaştı. Bu şekilde hem ortama ısınmış olduk hem de konuşup açılma fırsatımız oldu. Birbirimiz hakkında kısaca bir çok şey öğrendik. Özellikle 50 kişi arasında müzikle ilgilenen bir çok kişi olduğu ortaya çıktı.

Bu kısmı tamamladıktan sonra odayı normal sınıf düzenine çevirdik ve Mehru Hanım tekrardan sözü aldı. Girişimcilik Vakfı’nı kendisinden dinledik. Neden kurulduğunu, amacını, fellowlardan beklentilerini ayrıntılı bir şekilde anlattı. Sorularımıza cevap verdi.

Ve vakfın ilk sürprizini açıkladı.

1-4 Aralık’ta Tel Aviv’e gidiyoruz. 🙂

Çok sevindim. Büyük bir sürpriz oldu benim için.

Mehru Hanım sunuma devam etti ve -biz daha öncekinin heyecanını atlatamamışken- bir sürprizin daha olduğunu söyledi. Herkese, ismine özel, fellow15 in fotoğraflarının basılı olduğu kırmızı kutular -Welcome Kitleri- dağıtıldı.

Üzerinde fellow 2015'n fotoğraflarının bulunduğu kırmızı kutu.

Herkes kutusunu aldıktan sonra aynı anda kutularımızı açtık.

 

Kutuda neler mi var?

Ne yokki. 🙂

Kutu içeriği şöyle:

 • Fellow adına özel kartvizit.
 • Kabul mektubu.
 • Not defteri ve kalem
 • Enerji bar
 • Girişimcilik Vakfı T-Shirtü
 • Zincir halkası (Çünkü hepimiz zincirin bir halkasıyız.)
 • Türkiye çapındaki girişimcilik etkinliklerine ayrıcalıklı olarak girebilmek için fellowlara özel altın bilet.
 • ve ilk yatırımımızı simgeleyen Sina Afra’dan 1 Dolar. (Değeri 1 Dolar değil tabi ki.)

Kırmızı kutunun iç görüntüsü

Bence bu kutu ile kendinizi özel hissetmemeniz gibi bir durum söz konusu olamaz.

Daha sonra öğle arası verildi. Soğuk sandviçlerimizi yedik. Networking’e devam ettik. Tanış tanış bitmiyor ki. Birbirinden değerli 49 fellow var. Herkesin farklı hikayesi var. Ama en güzeli ne derseniz, hepsi aynı ilgi alanına -girişimcilik- sahip kişiler. Bunu başka bir yerde bulmanız çok zor.

Sıra geldi Sina Afra’nın konuşmasına.

Girişimcilik kelimesi ile tanıştığım günden beri takipçisi olduğum Sina Afra’nın röportajlarını ve konuşmalarını fırsatını bulduğum gibi okuyor ve izliyorum. Girişimcilik hikayesini de bir çok kez konuşmalarından izlemiştim. Benzer şeyleri duyarım diye düşünüyordum fakat konuşma bundan çok daha fazlasıydı. Basına yansıyan hikayenin derinlerinde neler olduğunu o gün öğrenebildim. Anlattığı hikayelere bazen çok güldüm, bazen de çok şaşırdım. Ayrıca kendisi ile ilgili bir şeyi fark ettim. Sunum sırasında kendisini hem dinliyor hem de gözlemliyordum. Sina Bey’in sunum yeteneği gerçekten çok etkileyici. Özellikle sunum yaptığı kitleyle etkileşimi çok iyiydi. Bu özelliğinden etkilenmedim desem yalan olur. Umarım bu denli bir sunum yeteneğine sahip olurum.

Sina Afra sunumunu yaptıktan sonra sorularımıza içtenlikle cevap verdi ve StartersHub’daki günü sonlandırdık.

StartersHub’dan sonra fotoğraf çekimi yapılacaktı. Bunun için vakfın ofisine geçtik. Fotoğraflarımızı çekildik. Hava şartlarından ötürü grup fotoğraflarını çekilemedik ve o bir sonraki güne kaldı.

Fotoğraf çekimi sırasında arkadaşlarımızla plan yaptık ve katılabilecek olanlarla akşam yemeği yemeye karar verdik. Vakıfta işimiz bittiğinde toplandık ve güzel bir akşam yemeği yedik.

Tek bir cümleyle günü özetlemek gerekirse heyecanlı ve eşsiz bir deneyimdi.

Yazıma bu akşam yemeğinden bir kareyle son veriyorum. Başka bir yazıda görüşmek üzere. 🙂

fellow15 yemek

  3Yorumlar

 1. ahmet yavuz   •  

  Girişimcilik vakfı hakkında bilgi almak istiyorum ve mailleşmek isterim 🙂

 2. Nilgün İnce   •  

  Merhaba Burak Bey, forumunuzu gerçekten faydalı buldum teşekkür ediyorum böyle bir foruma zaman harcadığınız için. Acaba ingilizce terimlerin Türkçe karşılıklarını yazmanız mümkün mü veya tamamen ingilizce forum da olabilir. Türkçe’nin korunması için bu durumu önemsiyorum, sizinle de paylaşmak istedim. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir