Evernote Scannable App Store’da Yerini Aldı

Çok fonksiyonlu not alma programı Evernote, paperless ofis (kağıtsız ofis/elektronik ofis) kavramını akıllarımıza yerleştirmek adına belge taraması özelliğini bir adım daha ileriye taşıyarak Scannable adlı mobil tarama programını tanıttı. Bir adım daha diyorum çünkü Evernote’da zaten uygulama içinde fotoğraf çekip notlarınıza ekleyebiliyordunuz. Uygulama içerisinde Post-it Not, fotoğraf, belge ve katvizit taraması gibi fonksiyonel bir fotoğraf çekme opsiyonu vardı. Scannable ise mobil cihazınızda belge taramasını gerçek bir tarayıcıymış gibi gerçekleştiriyor ve dilerseniz taradığınız belgeleri otomatik evernote hesabınıza yedekliyor.

Program iOS işletim sistemine sahip cihazlar için ücretsiz olarak App Store ‘da yerini aldı.

Evernote Scannable

Dün gece deneme fırsatı bulduğum uygulamayı gerçekten çok kullanışlı buldum. Normalde mobil cihazımdan belge taramasını  favori uygulamalarımdan Scanner Pro adlı uygulamayı kullanarak yapıyorum. Bugüne kadar 100 lerce önemli faturayı, derslerde a4 e tuttuğum notlarımı, resmi belgelerimi mobil cihazımdan tarattım. Bu belgelerimi ise genellikle Dropbox ve Evernote not defterimde saklıyorum. Scanner Pro’dan da oldukça memnunum fakat Scannable diğerlerinden farklı bir deneyim sunuyor. Uygulamayı açtığınızda çok basit bir arayüz sizi karşılıyor. Belge tarama işlemi ise otomatik bir şekilde yapılıyor. Siz kamerayı taratacağınız belgenin üzerinde tutuyorsunuz ve program otomatik olarak çok kısa bir süre içerisinde belgeyi tarıyor , kesip biçiyor ve taranmış halde sizin karşınıza getiriyor. Özellikle bu anlamda program rakiplerinden farklı bir deneyim ortaya koymuş.

Scanner Pro üzerinden yorum yapacak olursam. Scanner Pro da belgenin köşelerini Ve boyutunu otomatik hesaplıyor fakat fotoğrafı çekme süresi ve bu tanıma işlemlerini yapma hızı bakımından malesef Scannable uygulamasının gerisinde kalıyor.

Scannable programını rakiplerinden ayıran belki de en önemli kısmı ise kartvizit taramasını da yapması. Ne var bunda belge taramasıyla aynı şey demeyin. Çünkü tarattığınız kartviziti bölümlerine ayırıyor ve bu kartvizit taramasından sonra size kartvizitteki kişinin linkedin bilgilerini getiriyor.

Şu an tek eksiği sanırım albümünüzden seçtiğiniz bir görüntüyü taramıyor olması. O da yakında eklenir diye tahmin ediyorum.

Açıkçası ben programı sevdim. Scanner Pro’dan vazgeçermiyim onu bilmiyorum fakat Evernote Scannable’i de kullanacağım kesin.

Evernote Scannable

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir