İzmir Hackerspace Açıldı

Dün İzmir’de bilişim ve teknoloji sektörü açısından güzel bir gelişme oldu. İzmir Hackerspace ilk açık toplantısı gerçekleşti.

Öncelikle merak edenleriniz için hackerspace nedir onu açıklayayım. Hackerspace; teknolojik, elektronik konularda ilgisi olan kişilerin beraber çalışabilecekleri, etkinlikler düzenleyebilecekleri, projelerini hayata geçirebilecekleri bir alan. En önemlisi ise aynı ilgi alanlarına sahip insanları bir araya toplayabilecek bir yapı.

İstanbul’da birden fazla örneğine rastladığımız bu oluşumun İzmir’de de hayata geçmiş olması, İzmir bilişimi adına çok önemli bir adım.

 

İlk toplantı genel anlamda tanışma odaklı geçti. Katılımcılar kendilerini tanıttılar. Neler yaptıklarından bahsettiler. Böyle bir ortamın ihtiyaç olduğundan hemen hemen herkes ayrı ayrı bahsetti. Bu da aslında ihtiyacı gösteren bir işaretti. İzmir Hackerspace kurucuları da bu oluşumun amaçlarından bahsettiler. İlk açılışa rağmen çok güzel bir katılım vardı. Umarım katılım bu şekilde devam eder. Çünkü bu tür yapılarda devamlılık oldukça önemli. Okumaya devam…