CBÜ Bilgisayar Mühendisliği Açılış Töreni Yapıldı

Hazırlık sınıfında öğrenim görmeye devam ettiğim bölümüm Bilgisayar Mühendisliği Celal Bayar Üniversitesi’nde bu sene öğrenci almaya başladı.Ayrıca üniversitedeki ilk %100 ingilizce eğitim içeren bölüm olması sebebiyle 4 Ekim 2012 günü özel bir açılış toplantısıyla güzel bir tören gerçekleştirildi.

Açılış töreninde Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Gökkuş, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Alaybeyoğlu, Fakülte Bölüm Başkanları, Manisa Kamu Kurumları Bilgi İşlem Yöneticileri ve Sanayi Bölgesi Bilgi İşlem Yöneticileri yer aldılar ve konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Celal Bayar Üniversitesi Web Sayfasında Yayınlanan Haberi Paylaşıyorum :

“Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü açılışı Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Gökkuş, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Alaybeyoğlu, Fakülte Bölüm Başkanları, Manisa Kamu Kurumları Bilgi İşlem Yöneticileri ve Sanayi Bölgesi Bilgi İşlem Yöneticilerinin katılımlarıyla, 4 Ekim 2012 tarihinde CBÜ Mühendislik Fakültesi Mavi Salonda gerçekleştirildi.
Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Alaybeyoğlu, Üniversitemiz Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü %100 İngilizce eğitimle kurmuş olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyduklarını belirterek, “Bölümümüzün açılmasında vermiş olduğu büyük destek, önem ve değerden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli’ye minnettarız, kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bölümümüzün %100 İngilizce açılmasında emeği çok olan Dekanımız Prof. Dr. Ümit Gökkuş’a teşekkürü bir borç biliriz. Amacımız ulusal ve uluslararası düzeyde yarışan, ulusal kimliğini küresel değerlerle bağdaştırabilen, kendisini sürekli geliştirebilen, teknolojiye hakim, çevreye, topluma ve etik değerlere saygılı, yaratıcı, girişimci ve liderlik özelliklerine sahip mezunlar yetiştirmektir. Bu kararlılık ve güçle yolan çıkan CBÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunlarının bilişim alanında söz sahibi olacaklarına ve önemli bir boşluğu dolduracaklarına inanıyorum. Bölümümüz, hem kendi öğrencilerine, hem üniversitemize, hem de Manisa’mıza önemli katkılar sağlayacaktır. Çalışmalarımız devam etmekte; kaliteyi koruyarak, Bilgisayar Mühendisliği Uzaktan Eğitim Programı, Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans ve Doktora Programları, Bilgisayar Mühendisliği Uzaktan Eğitim Lisansüstü Programlarını da açmayı hedeflemekteyiz” diye konuştu.
Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Gökkuş, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nün, Bilgisayar Mühendisliği kökenli öğretim elemanları ile oluşturulduğunu vurguladı. Dört dörtlük bir öğretim yapılabilmesi için, yabancı dilde öğretimi desteklediğini, gerekli bilgisayar donanımı sağlandıktan sonra hizmet vermeyi uygun bulduklarını, bunun için de gerekli altyapı olanaklarının sağlanması yoluna gidildiğini belirtti.
Organize Sanayi Bölgesini temsilen bir konuşma yapan Vestel AR-GE Müdürü Metin Nil ise, AR-GE birimlerinde Bilgisayar Mühendislerine büyük ihtiyaç olduğunu dile getirerek, bu mühendislerin sahip olması gereken nitelikleri sıraladı ve özellikle proje tabanlı çalışmanın, Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri için önemini vurguladı.
Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, 1992 yılından beri Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü açmaya çalıştıklarını, fakat yeterli öğretim üyesi bulunamadığı için bugüne kadar açılamadığını belirtti. “Göreve geldiğim tarihten itibaren, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nün mümkün olan en kısa sürede faaliyete geçmesi için çalışmalara başladık ve gerekli altyapıyı oluşturarak bu eğitim-öğretim yılında %100 İngilizce eğitim vermeye başladık. Bu bölüm, %100 İngilizce eğitim vermesi nedeniyle Üniversitemizin vitrin bölümüdür. Bunu şimdiye kadar katıldığım bütün televizyon programlarında da özellikle vurguladım. Mühendislik Fakültemiz bilimsel çalışmaların en yoğun olduğu lokomotif fakültelerimizden biridir. Makine, Gıda ve İnşaat Mühendisliği Bölümlerimizde akreditasyon almış durumdayız. Yani öğrencilerimiz buradan mezun olduklarında diplomaları uluslararası platformda geçerli olacak. Bunu tüm bölümlerimize yaymak için de çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Yine eğitimde kaliteyi getirecek olan, Avrupa’daki yükseköğretim sistemlerinin birbirleriyle uyumlu olmasını hedefleyen Bologna kriterlerinin sağlanması konusunda da son derece hızlı bir şekilde çalışıyor ve ciddi adımlar atıyoruz. Avrupa’daki 23 üniversite ile Erasmus Anlaşması, çoğunluğu ABD’de bulunan 10 üniversite ile de ikili işbirliği anlaşması imzaladık. Öğrencilerimiz bu üniversitelerde eğitim görme imkânına sahip oldu. Teknopark kurulması ile ilgili çalışmalarımız da hızla devam ediyor. Bu konuda Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ni baz alıyoruz. Amacımız öğrencilerimizin İngilizce’yi en üst düzeyde bilerek mezun olması ve uluslararası arenada da rahatça iş bulabilecek şekilde yetişmesidir. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencilerimize, Üniversitemize hoş geldiniz diyor, bu eğitim sürecini en verimli şekilde değerlendirmelerini temenni ediyor, başarılar diliyorum” diye konuştu.
Program, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Gökkuş, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Alaybeyoğlu ve bölüm öğrencilerinden biri tarafından açılış pastasının kesilmesi ve Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Alaybeyoğlu tarafından bölümün tanıtılması ile sona erdi.”

 

Toplantı boyunca bölüm başkanımızın benden ricası ile durmadan fotoğraf çektim durdum.Bu durumdan da gayet memnun oldum açıkçası beni gururlandırdı.Umarım bölüm tüm arkadaşlarıma ve bana güzel şeyler kazandırır.

Bilgisayar Mühendisliği Açılış Töreni

  2Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir